Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu – podsumowanie 4. dnia i wyniki

Aktualności on 31 MAJ , 2015

pods4Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu – podsumowanie 4. dnia i wyniki

Dwa złote medale Pawła Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa) na 100 m stylem dowolnym i 50 m st. motylkowym, rekord kraju Anny Dowgiert (Śląsk Wrocław)  – 26,13 na 50 m. st. mot. oraz dwóch sztafet 4×100 m st. zmiennym.To najciekawsze wydarzenia czwartego i zarazem ostatniego dnia Głównych Mistrzostw Polski w Pływaniu odbywających się w Szczecinie.

W niedzielę najwięcej emocji towarzyszyło kolejnej odsłonie rywalizacji dwóch największych gwiazd szczecińskich mistrzostw. Tym razem, w finale na 100 m stylem dowolnym, zwyciężył Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) – 49,04. Dopiero jako trzeci finiszował Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice) – 49,37.

W zaciętą walkę miedzy nimi skutecznie włączył się Kacper Majchrzak (Warta Poznań) – 49,14, a cała trójka uzyskała minimum kwalifikacyjne na sierpniowe mistrzostwa świata w Kazaniu.

Korzeniowski i Czerniak mieli ze sobą rywalizować w ostatnim dniu szczecińskiej imprezy w dwóch konkurencjach, jednak Konrad zrezygnował ze startu w porannych eliminacjach na 50 m st. motylkowym. W tej konkurencji już przed miesiącem – podczas mistrzostw Hiszpanii (za zgodą Polskiego Związku Pływackiego) – uzyskał minimum uprawniające go do występu w Kazaniu.

Pod nieobecność Czerniaka na 50 m delfinem złoto wywalczył Korzeniowski – 23.90.

Anna Dowgiert potwierdziła rosnąca formę, pokonując ten sam dystans w czasie 26,13, lepszym o 0,12 s od rekordu kraju (26,25), jaki ustanowiła 9 maja w Opolu. Wywalczyła w ten sposób kwalifikację na MŚ w Kazaniu, podobnie jak druga na mecie Aleksandra Urbańczyk (AZS UłPł Łódź) – 26,53.

Do niecodziennej sytuacji doszło na 100 m st. klasycznym mężczyzn. Na najwyższym stopniu podium stanął Dawid Szulich (UKS Delfin Legionowo) – 1.01,96, ale największą owację zgotowano zwycięzcy finału B – Marcinowi Stolarskiemu (UKS Żoliborz Warszawa), który uzyskał najlepszy czas – 1.01,51 ze wszystkich 18 startujących po południu w tej konkurencji zawodników.

Stolarski był wielkim przegranym, bowiem nie otrzymał jednak nawet medalu w kategorii młodzieżowców (19-23 lata), bowiem jeszcze nie skończył 19 lat.

Natomiast na 800 m st. dowolnym zwyciężył Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) – 7.53,23, który wypełnił minimum na MŚ, pokonując koalicję trzech pływaków miejscowego MKP Szczecin: Filipa Zaborowskiego, Pawła Furtka i Mateusza Sawrymowicza.

Pozostałe złote krążki wywalczyły w niedzielę we Floating Arenie:  Katarzyna Wilk (AZS AWF Katowice) na 100 m st. dowolnym – 55,20, Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław) na 100 m st. klasycznym – 1.09,62 oraz Justyna Burska (Piątka Konstantynów Łódzki)na 1500 m st. dowolnym – 16.35,83

Szczecińskie Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Szczecinie zakończyły się mocnym akcentem, bowiem w obydwu sztafetach 4×100 m st. zmiennym odnotowano rekordy Polski. Zwyciężyły pływaczki Śląska Wrocław – 4.09,16 oraz zawodnicy AZS AWF Katowice – 3.37,45.